Poleć znajomym

Chleb prosty z kminkiem

Jak zbierać punkty?

Autor: (3550 pkt.)
Ekspert Kulinarny - Przepis z bloga: Bazyliowo

jak już sama nazwa wskazuje chleb jest bardzo prosty w wykonaniu, dobrze się wyrabia (pomimo klejącej konsystencji) i smakuje wybornie. Uwielbiam chleby z kminkiem, a ten z pewnością zagości na stałe w mojej domowej piekarni :) Piekłam już 2 bochenki, pierwszy wyrastał w okrągłym koszu, drugi w podłużnym. Przy okazji info dla piekarzy amatorów z Wrocławia, poszukujących koszy do wyrastania chleba-upolowałam 2 piękne egzemplarze w Hali Targowej, 1 piętro, stoisko z koszami. Przepis pochodzi ze strony piekarniatatter

Składniki

  • * 350g aktywnego zakwasu żytniego razowego 150% hydratacji (na 100 g mąki dodajemy 150 g wody)
  • * 200g wody
  • * 150g maki żytniej razowej (u mnie typ 2000)
  • * 100g maki pszennej razowej
  • * 200g białej pszennej maki chlebowej (u mnie typ 650)
  • * 7 g soli
  • * 13g nasion kminku

Sposób przygotowania

  1. W dużej misce wymieszać dokładnie wszystkie składniki. Powstałe ciasto wyłożyć na stół i zagniatać około 6 minut (ciasto jest raczej lepkie).

  2. Uformować z ciasta kulę i włożyć do lekko naoliwionej miski. Zostawić pod przykryciem na 1-2 godziny.

  3. Wyrośnięte ciasto lekko odgazować i ukształtować z niego kulę (dobrze naciągnięta), umieścić złączeniem w dół w koszu wyłożonym lnianym płótnem (u mnie jeden bochenek w kształcie koła, drugi tradycyjny). Zostawić do wyrośnięcia na 1,5 - 2 godz. W międzyczasie rozgrzać piec do 250C. Bochenek zsunąć na gorący kamień / blachę. Piec 10 minut. Następnie zmniejszyć temperaturę pieca do 210C i piec jeszcze 35 minut. Wystudzić całkowicie przed krojeniem.

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.