Poleć znajomym

Chleb razowy na zakwasie

Jak zbierać punkty?

Autor: (3550 pkt.)
Ekspert Kulinarny - Przepis z bloga: Bazyliowo

ciężki chleb o intensywnym, kwaskowatym smaku. U mnie wyrastał około 6 godzin. Przepis pochodzi z tego bloga

Składniki

  • * 200g mąki pszennej razowej typ 1850
  • * 200g mąki żytniej razowej typ 2000
  • * 300g wody letniej + sól morska do smaku
  • * 200g zakwasu aktywnego, dokarmionego dzień wcześniej
  • * ziarna słonecznika do posypania

Sposób przygotowania

  1. Wymieszać wszystkie składniki poza zakwasem. Następnie do 250g z powstałej mieszanki dodać 200g zakwasu. Mieszać i zostawić na 3,5 h. Pozostałe ciasto (reszta z mieszanki bez zakwasu) przykryć i również pozostawić na 3,5 h.

  2. Po tym czasie wszystkie składniki wymieszać, dodać ewentualnie wodę, natłuścić formę olejem, posypać mąką i przełożyć łyżką ciasto do formy. Wyrównać, posypać ziarnami słonecznika, spryskać wodą, przykryć i odstawić do wyrośnięcia co najmniej o 70 %.

  3. Włożyć formę z ciastem do zimnego piekarnika i podgrzać do 230 s°C (termoobieg). Potem zmniejszać temp. do 200 °C i w sumie piec 60 min. Jeśli będzie za bardzo rumiany przykryć papierem do pieczenia, Wyłączyć piekarnik i pozostawić chlebek e piekarniku jeszcze 10 min.Wyjąć, okryć go lnianą ściereczką i najlepiej jeść na drugi dzień.

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.